Jaskyňa Mŕtvych Netopierov sa nachádza uprostred Slovenska v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1 750 m n. m.). Relatívne drobný, hlboko zavrásnený vápencový masív Kozích Chrbtov s dĺžkou 2 km a šírkou len 300 m obsahuje vo svojich útrobách množstvo chodieb v doposiaľ známych 14 poschodiach a dvoch paralerných vetvách. Najväčší podzemný priestor – Bystrický dóm, sa nachádza na 7 poschodí v hĺbke 180 m, a jeho objem dosahuje 52 500 m³.
Medzi jedinečné zaujímavosti jaskyne patrí výskyt vulkanických hornín kriedového veku vovrásnených do vápencového súvrstvia. Objavujú sa v jaskynných chodbách na viacerých miestach, kde upozorňujú na seba červenohnedou, alebo zelenou farbou. Vulkanická hornina obsahuje šošovky achátov bieloružového odtieňa. Ďalšou pozoruhodnosťou sú nálezy netopierích kostičiek, nachádzajúcich sa temer všade. Podľa nich dostala jaskyňa aj pomenovanie. Ich vek sa odhaduje na 6 000 rokov. V okrajových častiach jaskyne sa nachádzajú kostrové zvyšky kún, medveďov ba dokonca i kozy. Jaskyňa má priemernú teplotu +3,5 °C, avšak niektoré zaľadňované časti dosahujú celoročný priemer len +1 °C. Prúdenie vzduchu vďaka otvorenosti systému dosahuje 5 m/s. K jaskyni sa dostanete z južnej strany od obce Bystrá, a to autom, alebo linkovým autobusom z Brezna, alebo Podbrezovej na Trangošku alebo Srdiečko. Z Trangošky trvá cesta cca 1 hod. Horským chodníkom vedúcim na chatu pod Ďumbierom (1 740 m n. m.). Iná trasa vedie zo Srdiečka. Lanovkou na medzistanicu Kosodrevina, alebo až na vrcholovú stanicu Chopok, a odtiaľ na horskú chatu M. R. Štefánika pod Ďumbierom. Rovnaké možnosti sú aj z Liptova, a to pešo z Liptovského Jána, alebo z jasnej opäť lanovkou na Chopok, a odtiaľ na horskú chatu.
Navštívte Jaskyňu Mŕtvych Netopierov a staňte san a chvíľu aj Vy jaskyniarmi. Vystrojení v speleologickom odeve a s prilbou s banským osvetlením mate jedinečnú možnosť nazrieť do tajuplného podzemia Nízkych tatier. V temnom, vlhkom a chladnom prostredí s liečivým účinkom na horné dýchacie cesty sa prenesiete v tejto azda najstaršej jaskyni Slovenska do minulosti temer o dve desiatky miliónov rokov naspäť. Využite túto príležitosť pri návšteve Nízkych Tatier, Liptova či Horehronia.
Jaskyňa sa nachádza vo vysokohorskom teréne a chránenom území NAPANT. Od klientov sa požaduje dobrá horská obuv a fyzická zdatnosť. Z ochranárskeho hľadiska je prehliadka jaskyne limitovaná, preto prístup k jaskyni je povolený len nahláseným osobám, a to v počte max. 10 osôb.